Zmagania ze smogiem

19.11.2020, 13:13 0 komentarzy
Zmagania ze smogiem

Zaledwie parę dni temu można było obchodzić Dzień Czystego Powietrza.Z tej przyczyny należy nabrać kilka refleksji odnoszących się do dość sporego problemu, który pojawia się na terenie całej Polski. Mowa tu oczywiście o smogu, który potrafi okazać się dla dużej części społeczeństwa naprawdę bardzo groźny. Trujące substancje chemiczne, którymi oddychamy w zasadzie każdego jednego dnia, oczywiście mają do czynienia z rozszerzaniem się wszechobecnego koronawirusa, z którym boryka się cały świat już mniej więcej rok. Jak wiadomo warto cyklicznie uświadamiać czym jest degradacja powietrza a także jakimi sposobami można z takim kłopotem walczyć.


Raptem w kilku programach telewizyjnych, z okazji Dnia Czystego Powietrza został poruszony właśnie ten temat. Trzeba w głównej mierze wiedzieć, że dzisiaj w naszym kraju rozpoczął się sezon grzewczy, a wraz z nim powrócił też problem ze smogiem. Ergonomiczne oraz skuteczne ogrzewanie naszych mieszkań to jeden z najlepszych sposobów na przeciwdziałanie zanieczyszczeniu powietrza. Mniej więcej połowę smogu w Polsce produkujemy sami w domach, o czym napomknął Rzecznik Polskiego Alarmu Smogowego. Uznał, że jeżeli nie zniszczymy kotłów zanieczyszczających powietrze, nie rozwiążemy tego kłopotu.


Ponadto, w walkę z zanieczyszczonym powietrzem podłączył się też Zespołów Elektrociepłowni PAK. Piotr Woźny, prezes spółki ogłosił, że uskuteczniana przez wspomnianą spółkę energia za ok. dziesięć lat okaże się zeroemisyjna. Miejmy na uwadzę również fakt, iż, że problem ze smogiem a także z COVID możemy ze sobą naturalnie połączyć. Epidemia koronawirusa dała o sobie znać początkowo w lokalizacjach o niezwykle wysokiej degradacji powietrza, czyli we włoskiej Lombardii oraz przemysłowych regionach Chin.


W aspekcie smogu bezspornie należy również być świadomym tego, co w praktyce jest podstawową przyczyną. Zatem jest to tak zwana niska emisja, odpowiadająca za pojawienie się w powietrzu bez liku niebezpiecznych substancji takich jak PM2,5, SO2, PM10 a więc dwutlenek siarki, szkodliwy zarówno dla człowieka jak i dla całego środowiska, NOx tlenki azotu, odpowiedzialne za dziurę ozonową, metale ciężkie bądź też chociażby dioksyny, czyli związki chemiczne, odpowiedzialne za pojawienie się nowotworów. Wiedza dotycząca tych wszystkich aspektów jest nadzwyczajnie ważna, w głównej mierze ze względu na nasze zdrowie i zdrowe, otaczające nas każdego dnia środowisko.

Tagi:

Zostaw komentarz