Za niedługo wybory na prezydenta w Ameryce

15.09.2020, 10:37 0 komentarzy
Za niedługo wybory na prezydenta w Ameryce

W tym roku USA wybierze następną głowę kraju. Na tę chwilę urząd ten wypełnia Donald Trump i rzecz jasna ubiega się on o reelekcję. Aczkolwiek konkurencja działa i na kilkadziesiąt dni przed wyborami możemy zapoznać się z publiczną opinią. Jak dokładnie wygląda bieżąca sytuacja? Czyje szanse okazują się największe? W porównaniu z 2016 rokiem, główny rywal Donalda Trumpa ma o wiele większą przewagę.

Kandydat partii Demokratów, Joe Biden, posiada ponad siedem procent przewagi nad teraźniejszym prezydentem Ameryki. Aczkolwiek sztab wyborczy Donalda Trumpa nie przejmuje się tym i nie twierdzi, aby teraźniejsze badania przewidywały realny rezultat wyborów. Ostatnio sytuacja prezentowała się trochę podobnie - Clinton w ostatnich wyborach także przodowała, jednakże ta wyższość nie była bardzo duża. Było to tylko 2,3%. Mimo że była sekretarz stanu miała przewagę a także zdobyła więcej głosów, biorąc pod uwagę całe Stany, została pokonana w starciu z obecnym prezydentem.

Ciekawe jest to, że w Ameryce nie decyduje o wyniku większa ilość indywidualnych głosów. Najważniejszy się okazuje wybór elektorów - w każdym stanie określona jest ich liczba i zależy ona od populacji w danym stanie. Kilka stanów - Wisconsin, Michigan, Floryda, Arizon oraz Pensylwania - wojuje ze sobą w znacznej mierze.

W każdym z wymienionych stanów sondaże różnią się. W niektórych miejscach przewodzi obecny prezydent, w innych stanach Biden. Sytuacja zatem okazuje się nie być przewidywalna. Dużo jak najbardziej zależy od ogólnych poglądów w konkretnej części Stanów - gdzieniegdzie mieszkańcy reprezentują republikańskie podejście, a niekiedy będą to demokratyczne postawy. Aczkolwiek chociażby w stanach typowo republikańskich w ostatnim czasie miejsce miały spore modyfikacje. Dużo przez nowych mieszkańców, którzy przedstawiają stosunkowo liberalne poglądy, a decydują się przeprowadzić ze względu na tanie domy. Podobne głosy mogą mieć duży wpływ na powołanie kolejną głowę państwa.

A w jaki sposób wyglądać będą wybory podczas epidemii? Przez koronawirusa wybory potrwają trochę dłużej, bo zaczną się dokładnie zaraz. Zdecydowana większość mieszkańców Stanów Zjednoczonych będzie głosować korespondencyjnie.

Należy więc poczekać na rozwój sytuacji - wziąwszy pod uwagę wybory w 2016 roku, nic nie jest do końca jasne więc kierowanie się sondami może być niewłaściwe.

Tagi:

Zostaw komentarz