Powrót do szkół a epidemia Covid-19

02.09.2020, 10:56 0 komentarzy
Powrót do szkół a epidemia Covid-19

Wraz z początkiem września uczniowie mają wrócić do szkół oraz przedszkoli, a mimo to dalej zwątpienie powoduje pandemia Covid-19, z którą zwalcza się od samego początku roku. Bez wątpienia fakt, że od marca dzieci uczą się bez wychodzenia z domów, okazało się jednym z powodów, przez które byliśmy w stanie wstrzymać w naszym kraju silny przebieg choroby. Ale czy epidemia w tej chwili wydaje się być aż tak zrównoważona, by pozwolić dzieciom uczęszczać na lekcje i przygotować do użytku szkoły, przedszkola oraz żłobki?

Odmienne podejścia do problemu

Nie istnieje łatwa odpowiedź, co będzie najodpowiedniejsze - puszczenie uczniów do szkół, czy mus kontynuacji internetowego nauczania. Dla przykładu lekarze oraz osoby mające wątpliwości mówią, że przecież to rzeczywiście dzieci najprościej rozsiewają jakiekolwiek wirusy a także bakterie, a budynki oświatowe okazują się być perfekcyjnym miejscem, gdzie choroby się rozprzestrzeniają. Taka wizja jest dobrze nam znany - do klasy przybędzie pojedyncze przeziębione dziecko a dalej choruje znacznie więcej dzieci.

Z drugiej strony zatwierdzono sporo zasad, do których muszą przyzwyczaić się placówki szkolne, aby mieć szansę ugościć w nadchodzącym roku szkolnym swoich uczniów. Ale czy to dobry pomysł, by znaczna liczba dzieci znajdowała się w tej samej lekcyjnej salce? Czy możemy czuć się pewni, że najmłodsze dzieci będą postępować zgodnie z zaleceniami? Lekarze twierdzą, iż niespecjalnie.

Przez szkołę online marudzą niektórzy uczniowie oraz rodzice. Najmocniej obecna sytuacja zadziałała na uczniów liceum, którzy głoszą, iż przez jakiś okres zdalnej nauki okażą się dużo gorzej przyuczeni do maturalnego egzaminu (chociaż w 2020 roku egzamin maturalny nie poszedł wcale słabo). Kluczowe było również to, że nie każdy nastolatek będzie mieć dostęp do komputera i Internetu. W rodzinach, w których jest wiele dzieci bywa tak, że w mieszkaniu do dyspozycji jest tylko jeden laptop. Opiekunowie miewają z tego powodu problem przy zapewnieniu swoim dzieciom nauki w tym samym czasie.

Kluczowe bywają również społeczne relacje. Szkoła stanowi ważny element w psychicznym rozwoju nastolatków. Dzięki placówkom oświatowym mamy możliwość nauczyć się funkcjonowania z ludźmi w społeczeństwie i ponadto umiemy nawiązywać przyjaźnie. Jednakże przy obecnej chwili sprawy społecznego życia bywają niekoniecznie ważne, ponieważ naprawdę liczy się zdrowie uczniów, ich rodziców i pedagogów.

To od uczniów oraz szkolnej kadry zależeć będzie sporo

Dalszy postęp epidemii zależy przede wszystkim od tego, czy dzieci będą przestrzegały przepisów przykazanych przez Państwową Inspekcję Sanitarną oraz od tego czy opiekunowie będą umieli to przestrzeganie zapisów przypilnować. Są tacy, którzy dochodzą do wniosku, iż zaproszenie dzieci do placówek oświatowych przyspieszy gwałtowniejszy postęp epidemii, zatem w rezultacie placówki oświatowe będą nieczynne lada chwila. Trzeba obserwować na bieżąco sytuację, gdyż w pierwszym tygodniu roku szkolnego jeszcze wiele może się okazać.

Tagi:

Zostaw komentarz