Co należy wiedzieć o Międzynarodowym Dniu Tolerancji?

17.11.2020, 12:43 0 komentarzy
Co należy wiedzieć o Międzynarodowym Dniu Tolerancji?

Od prawie 25 lat, 16 listopada formalnie obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Tolerancji, który został uchwalony przez Zgromadzenie Ogólne ONZ z inicjatywy UNESCO. Z brakiem akceptacji regularnie ma styczność naprawdę sporo osób i właśnie ta data ma to sygnalizować. Jest to tak zwane prośba do licznych instytucji publicznych, naukowców oraz rządów, żeby szukali rozwiązania tego występującego problemu. Edukacja, ale także przygotowywanie wielu paneli dyskusyjnych ma na celu promowanie tolerancji oraz brak przemocy wobec osób dyskryminowanych, co zdaniem organizacji UNESCO jest korzystną metodą przeciwstawiania się różnym pogardliwym zachowaniom w tym zakresie.

Regularnie występujące akty agresji, nacjonalizmu, homofobii, antysemityzmu i wszelkich nietolerancji, były jednym z powodów stworzenia tego rozwiązania. Zaobserwowano jednak, że to właśnie te grupy mają do czynienia z bardzo częstą marginalizacją, dyskryminacją oraz pewnym wykluczeniem przez rówieśników. Przejawy braku aceptacji są niewiarygodnie niepokojące dla osób krzywdzonych, stąd również świętowanie Międzynarodowego Dnia Tolerancji ma alarmować o różnego rodzaju sytuacjach, w których dochodzi do ataków, a także pomóc w odszukaniu głównych motywów ukazania się nietolerancji. Tego rodzaju przedsięwzięcia mają okazać się pomocne do tego, żeby dowiedzieć się, czym właściwie jest respektowanie nie swoich praw i cudzej własności, ale również przybliżyć to, co to jest uznanie oraz zaakceptowanie różnic indywidualnych. Równie dobrze ma pouczać, uczyć umiejętności wysłuchiwania, zrozumienia innych ludzi, ale również uznania różnorodności względem kultur.


Jak świętowano w naszym kraju Międzynarodowy Dzień Tolerancji?


Zarówno prezydenci, jak i burmistrzowie polskich miast wygłosili wspólny manifest, w którym argumentują ogromne oparcie dla ofiar fizycznej i werbalnej agresji wynikającej z rasizmu oraz homofobii. Pod wspólnym manifestem wstawił się między innymi prezydent Warszawy, Gdańska, Poznania, Lublina oraz Katowic. Prezydent Warszawy, Rafał Trzaskowski zasygnalizował, że solidarność dnia 16 listopada będzie obwieszczana poprzez wywieszanie tęczowych flag, jak i oświetlania wielu budynków. W tęczowych barwach został oświetlony przede wszystkim most Śląsko-Dąbrowski oraz Pałac Kultury i Nauki.

Tagi:

Zostaw komentarz